Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

13. 1. 2024

Bloomberg: Americká lednová inflace překonala očekávání a snížila šance na snížení sazeb


Spotřebitelské ceny v USA na začátku roku vyskočily, což zastavilo nedávný pokrok v oblasti dezinflace a pravděpodobně oddálilo případné snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem.
Index spotřebitelských cen se v lednu zvýšil více, než se předpokládalo, a to jak na měsíční, tak na roční bázi, stejně jako jádrové ukazatele, které vylučují náklady na potraviny a energie. Klíčová podskupina cen služeb se posunula nejvíce za téměř dva roky a náklady na bydlení také výrazně stouply, ukázaly v úterý vládní údaje.

Tyto údaje dále snížily již tak malé šance, že představitelé Fedu začnou brzy snižovat úrokové sazby, a jakékoli další zrychlení hrozí opětovným rozprouděním rozhovorů o tom, že obnoví jejich zvyšování. Někteří politici uvedli, že před snížením sazeb chtějí vidět širší zmírnění cenových tlaků.

graf bloomberg.PNG

Index S&P 500 po zveřejnění údajů Úřadu pro statistiku práce klesl a výnosy státních dluhopisů vyskočily. Obchodníci ponížili sázky na to, kdy Fed začne snižovat sazby, a pravděpodobnost březnového snížení klesla téměř na nulu.

Ekonomové již dlouho tvrdí, že cesta k dvouprocentní inflaci, na kterou Fed na základě samostatného indexu cílí, bude obtížná, a zveřejnění CPI naznačuje, že může být delší a krkolomnější.

Mnozí prognostici stále tvrdí, že inflace má obecně klesající tendenci a že lednové inflační překvapení se pravděpodobně nepromítne do Fedem preferovaného ukazatele, známého jako cenový index výdajů na osobní spotřebu.

"Fed to bude považovat za další důvod, proč počkat do května nebo června, ale klesající trend je stále jasný" řekla Kathy Jonesová, hlavní stratég společnosti Charles Schwab pro oblast dluhopisů. "Vzhledem k tomu, že velká část nárůstu je způsobena náklady na bydlení, je třeba vyčkat, kdy se tyto náklady sníží."

Tyto údaje odrážejí nárůst cen potravin, pojištění automobilů a lékařské péče, zatímco náklady na bydlení se na celkovém nárůstu podílely více než dvěma třetinami. Ambulantní nemocniční služby a služby pro domácí zvířata zaznamenaly rekordní měsíční nárůst.

Pro americké spotřebitele se však objevily i příznivé zprávy. Ceny ojetých automobilů se po aktualizaci metodiky meziměsíčně snížily nejvíce od roku 1969. Pokračoval také pokles cen širšího zboží a energií, což podtrhuje obavy politiků, že nedávná dezinflace se soustředila do několika málo kategorií.

Roční revize amerického statistického úřadu minulý týden potvrdily, že inflace na konci roku 2023 ustoupila stejně rychle, jak bylo původně uváděno. Nové váhové koeficienty - platné od nejnovějších údajů - však budou klást větší důraz na služby a menší na zboží, což podle ekonomů mírně zvýší výhled indexu spotřebitelských cen v letošním roce.

Ceny bydlení, což je největší kategorie v rámci služeb, se zvýšily o 0,6 %, což odpovídá nejprudšímu růstu od začátku roku 2023. Ekonomové považují trvalé zmírnění v této oblasti za klíčové pro snížení jádrové inflace na úroveň cíle Fedu.

Bez zahrnutí bydlení a energií vzrostly ceny služeb oproti prosinci o 0,8 %, což je nejvíce od dubna 2022, jak vyplývá z výpočtů agentury Bloomberg známých jako superjádrová inflace. Ačkoli politici zdůrazňují důležitost pohledu na tuto metriku při hodnocení trajektorie inflace v zemi, vypočítávají ji na základě indexu PCE.

PCE nepřikládá přístřeší takovou váhu jako index CPI. To je jeden z důvodů, proč se jeho trend výrazně blíží 2% cíli Fedu.

Více napoví páteční zveřejnění indexu cen výrobců, protože několik kategorií v rámci této zprávy přímo vstupuje do výpočtu cen PCE. Údaje o PCE budou zveřejněny koncem tohoto měsíce.

Na rozdíl od služeb trvalý pokles cen zboží po většinu minulého roku přináší spotřebitelům určitou úlevu. Takzvané jádrové ceny zboží, které nezahrnují potraviny a energetické komodity, klesly nejvíce od července.

Nedávné komentáře velkých spotřebitelských společností naznačují, že cenové tlaky v letošním roce poleví.

Společnost Coca-Cola Co. v úterý uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila ceny o 9 %, což je více, než očekávali analytici. Velká část zvýšení byla způsobena tím, co generální ředitel James Quincey označil za "hyperinflaci" v některých regionech světa. Očekává, že ceny se letos ve většině zemí zmírní. V Severní Americe začínají zákazníci s nižšími příjmy pociťovat dopady zvýšení cen a kupují méně výrobků společnosti.

Majitel sítě restaurací Burger King, společnost Restaurant Brands International Inc., rovněž uvedla, že očekává "výrazný  krok zpět v úrovni cen v celém odvětví".

Výrobce cereálií, společnost WK Kellogg Co., zároveň sází na to, že někteří Američané budou i nadále utrácet za některé výrobky vyšší třídy. Společnost nedávno uvedla na trh několik nových prémiových značek. V úterním rozhovoru generální ředitel Gary Pilnick uvedl, že kategorie prémiových cereálií si vede dobře, protože "je stále cenově dostupná", pokud jde o jídla.

Představitelé Fedu budou mít před svým dalším politickým zasedáním 19. a 20. března k dispozici několik zpráv o inflaci - včetně ještě jednoho kola indexu spotřebitelských cen. Ačkoli Wall Street tlačí na to, aby centrální banka začala uvolňovat sazby, centrální bankéři naznačili, že pravděpodobně sazby zůstanou stejné již páté zasedání v řadě.

Částečně je to způsobeno odolností amerického trhu práce. Samostatná úterní zpráva ukázala, že reálné výdělky se meziročně zvýšily nejvíce od července, čímž se prodloužila několikaměsíční série, kdy růst mezd mírně předčil inflaci.