Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 7. 2019

Komentář k trhům 2019-2Q


Akcie a dluhopisy

Globální akciové trhy se během druhého čtvrtletí projely na horské dráze. Růst z prvního kvartálu pokračoval i v dubnu díky vyhlídkám obchodní dohody USA a Číny, ale v květnu následoval propad po dalším rozdmýchání těchto sporů mezi USA a jejich obchodními partnery (Čína, Mexiko, EU, Indie). V kombinaci s přílivem horších makrodat tak došlo k odklonu investorů od akcií a dalších rizikových aktiv. Na toto ochlazení reagovali centrální bankéři (ECB, FED) náznaky uvolněnější měnové politiky především v podobě poklesu sazeb, což náladu trhů otočilo a ceny akcií začaly opět růst. Zavádění obchodních bariér nesvědčí především akciím z rozvíjejících se zemí, které v porovnání s rozvinutými regiony většinou ztrácely. Pokračuje tak období vyšší kolísavosti panující na trzích více než rok, kdy jsou ceny daleko více citlivé na nové impulzy. Různá prohlášení z centrálních bank nebo od státních činitelů mají tak viditelně větší sílu zásadněji ovlivnit vývoj akcií či dluhopisů na nejbližší týdny až měsíce.

Trhy dluhopisů napříč kategoriemi reagovaly především na uvolněnější měnovou politiku hlavních centrálních bank. Očekávání trhů se přesunula od zvyšování sazeb ke snižování či alespoň pozastavení a díky souvisejícímu poklesu výnosů narostly ceny dluhopisů. Obecná nejistota na akciových trzích a smíšené hospodářské výsledky způsobují zvýšenou poptávku po bezpečnějších aktivech, jako jsou např. právě státní dluhopisy.

 

Výhled

Napětí na světových trzích je evidentní a i v nejbližších měsících budou pravděpodobně nadále hrát největší roli obchodní spory největších ekonomik a související kondice zpomalujícího světového hospodářství. Do popředí se nejspíš dostane opět Brexit nebo ostatní politické nejistoty především v Evropě. Třebaže příchod samotné recese v USA či velkých evropských zemích může ještě nějakou dobu trvat, tak některé její náznaky se už začaly objevovat a toto riziko roste. To samozřejmě sledují i jednotlivé vlády a centrální banky, které případné problémy mohou svými nástroji do určité míry vyrovnávat a trhům dodávat určitou podporu. Jak se na takovou situaci připravit?

Jelikož je křišťálová koule mimo dostupné možnosti a vždy existuje mnoho scénářů dalšího vývoje, tak je nejlepší odpovědí široké rozložení investic do více regionů a diverzifikace i do netradičních aktiv jako jsounemovitosti a alternativní strategie, které svojí nízkou citlivostí na akciové či dluhopisové trhy pomáhají stabilizovat celkový výnos. Důležité je rovněž nepodléhat emocím – bohatství se netvoří během náhlýchpropadů nebo tržních euforií, ale dodržováním dlouhodobé investiční strategie.