Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 1. 2020

Komentář k trhům 2019-4Q


Děkujeme Vám za dosavadní důvěru nejen v uplynulém roce a níže přidáváme komentář za 4. čtvrtletí 2019.

 

Akcie

V posledním čtvrtletí roku 2019 se akciím dařilo a to zejména díky pozitivním zprávám ohledně obchodních jednání amerických a čínských představitelů. Naděje na vyřešení protáhlé obchodní války spolu s podpůrnou měnovou politikou hlavních centrálních bank a výsledkovou sezonou bez výrazných negativních překvapení pomohly posunout akciové indexy na nová maxima. Během čtvrtletí také došlo ke vstupu na burzu (IPO) saudské ropné společnosti Saudi Aramco, která dosáhla historicky největšího IPO v objemu cca 1,7 bilionu dolarů.

 

Dluhopisy

Největší centrální banky nadále udržují velice podpůrný postoj. Americká centrální banka (FED) po posledním očekávaném snížení úrokových sazeb vyčkává s dalšími kroky a podobně je na tom i Evropská centrální banka (ECB), která má ovšem menší manévrovací prostor kvůli sazbám, které jsou již na negativních úrovních. Vzhledem k převaze pozitivních ekonomických zpráv preferovali investoři během čtvrtletí riziková aktiva, což přispělo k poklesu zájmu o relativně bezpečné státní dluhopisy.

 

Výhled

I v roce 2020 bude pravděpodobně dominovat vliv geopolitických napětí a protekcionistických tendencí. Pokud by došlo k významné komplexní obchodní dohodě USA a Číny, tak by související opadnutí nejistot velice pravděpodobně podpořilo riziková aktiva, zejména akcie. Americká ekonomika zůstává silná díky skvělé kondici trhu práce a dobré spotřebitelské důvěře, ale postupně zpomaluje zejména kvůli průmyslovému sektoru. Rizikem je přelití tohoto negativního sentimentu i na tradičně silné domácnosti. Nezanedbatelnou roli budou hrát i blížící se americké prezidentské volby a průběh ústavní žaloby na Donalda Trumpa a případné zbavení funkce. Do čela ECB se postavila bývalá šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde, která by měla pokračovat v podobném přístupu k měnové politice jako její předchůdce Mario Draghi. V Evropě očekávají trhy mírné oživení hospodářství, čemuž by mohlo pomoci i završení brexitu (aktuálně k 31.1.2020) či diskutovaná fiskální podpora v Německu. Výrazná stimulační opatření ze strany státu budou nabíhat i v Japonsku.

 

Akcie i dluhopisy se pohybují na vysokých úrovních, takže se dá očekávat vyšší citlivost na nové kurzotvorné zprávy. Mírný růst akcií je pravděpodobný vzhledem k podpoře centrálních bank a naději na vyřešení obchodních sporů. I v této době platí, že pravidelné investování je užitečným nástrojem ke snížení rizika a průměrování ceny. Vzhledem k aktuální kondici světového hospodářství vidíme i nadále jako optimální volbu strategii diverzifikace (rozložení) do akcií a dluhopisů spolu s netradičními aktivy (nemovitosti, zlato, private equity atd.), které jsou vůči případným poklesům finančních trhů do velké míry odolné.