Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 10. 2020

Komentář k trhům 2020-3Q


Akcie

Většina akciových trhů během třetího kvartálu vyrostla díky pokračující velmi uvolněné měnové politice centrálních bank a vesměs dobrým makro-datům. Velkou měrou přispěl i schválený Fond obnovy Evropské Unie, optimizmus ohledně vývoje vakcíny, lepší firemní výsledky v Evropě i USA a také výrazný růst technologických titulů.

Růst na trzích byl poslední měsíc korigován, když začaly opět stoupat počty nakažených zejména v Evropě a spolu s pokračujícími neshodami amerických politiků ohledně prodloužení fiskálního balíčku tak přispěly k částečnému vybírání zisků po předchozím zhodnocení. Akciím rozvíjejících se trhů pomáhal slábnoucí dolar a dobré ekonomické výsledky v Číně či Brazílii.

Dluhopisy

V rámci dluhopisových trhů zaznamenaly nejvyšší pohyb vysoko-výnosové dluhopisy díky pozitivní náladě investorů a jejich zájmu o riziková aktiva. Bezpečnější bondy pokračovaly v mírném růstu tlačené masivními programy nákupů aktiv centrálními bankami.

Americká centrální banka navíc upravila svoji strategii, čímž signalizovala delší dobu velice nízkých úrokových sazeb. Toto nedává moc prostoru pro výrazný růst státních dluhopisů, ale naopak svědčí ceně zlata, které je díky nízkým výnosům relativně bezpečných vládních bondů atraktivnějším defenzivním aktivem.

Výhled

Centrální banky FED i ECB hodnotí další vývoj jako silně nejistý. Bude ale zásadně ovlivněn mírou zvládnutí druhé vlny nákazy a souvisejícími restrikcemi, které by negativně dopadly na obnovující se hospodářství.

Dalším významným faktorem bude výsledek amerických prezidentských voleb (3. listopadu), přičemž průzkumy mírně favorizují Joe Bidena oproti Donaldu Trumpovi. V neposlední řadě budou trhy vnímat i vývoj ohledně Brexitu (31. prosince) a průběžná makro-data indikující míru ekonomického zotavování v jednotlivých zemích. Případné překvapení na poli vývoje vakcíny, ať už pozitivní nebo negativní, by pro trhy také představovaly dodatečný impulz. U dluhopisů neinvestičního stupně se dá předpokládat, že defaultní míra do budoucna vzroste.

V příštím období očekáváme pokračující rozkolísanost trhů a vysokou citlivost na nově příchozí informace. Jak se nám osvědčilo již mnohokrát v minulosti, optimálním řešením je rozložení portfolia do různých tříd aktiv mezi nejsilnější hráče ve vybraných regionech. Důraz klademe na dlouhodobě udržitelný a stabilní výnos (nemovitosti, alternativy) a diverzifikujeme aktivy, která pomáhají tlumit případné poklesy na finančních trzích (zlato).