Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 4. 2021

Komentář k trhům 2021-1Q


Vývoj na trzích

Po roce od hlubokých propadů trhů způsobených rozšířením koronaviru z Číny do celého světa a související panikou byl první kvartál v roce 2021 ve znamení nízké volatility akciových trhů, když uklidňujícím faktorem bylo zejména nastartované očkování. Přes rozdílné tempo vakcinace v různých regionech lze v tržních očekáváních nalézt vidinu konce celosvětového ekonomického i společenského sevření způsobeného covidem.

Tato dobrá nálada přinesla růst akcií zejména na rozvinutých trzích, zatímco na akcie rozvíjejících se ekonomik negativně dopadal posilující americký dolar, který zdražuje dolarové půjčky a importy. Předchozí výrazný růst akcií technologického sektoru se dočkal přirozené korekce a vybírání zisků.

Ve Spojených státech se daří novému prezidentovi Bidenovi překonávat ambiciózní očkovací cíle, což posiluje očekávání návratu k „běžnému“ fungování hospodářství. S tím však rostou i inflační očekávání a zároveň dlouhodobé úrokové sazby. Výsledkem je jednak posilování dolaru, který se díky vyšším úrokům jeví atraktivněji oproti ostatním měnám, a také v poklesu cen dluhopisů, který byl během kvartálu výrazný a do určité míry očekávaný. Posilování dolaru se spolu s příklonem investorů k rizikovějším aktivům negativně projevuje na ceně zlata.

Výhled

Zůstáváme opatrnými optimisty. Na bitevním poli s koronavirem ještě zdaleka není vyhráno a nové mutace mohou situaci nepříjemně zkomplikovat. Zároveň se protáhlé restrikce negativně podepisují jak na kondici hospodářství a deficitech státních rozpočtů, tak na společenské odolnosti. Výhled tak zůstává velice nejistý a sázet na konkrétní tržní sektory nebo specifické scénáře by bylo investičně vysoce nerozvážné.

Monetární stimuly centrálních bank a podpůrné balíčky vlád nadále poskytují bezpečnostní polštář pro případné nečekané odchýlení od hlavního scénáře postupného budování odolnosti před koronavirem a souvisejícího oživování světové ekonomiky. Dá se také očekávat celkové snižování globální politické nejistoty, což prospívá mezinárodnímu obchodu.

Inflace by letos měla být ještě mírná. Byť jsou ceny na akciových trzích vysoko, globální oživení a s tím spojený růst korporátních zisků by měly představovat dostatečně silnou oporu pro mírný růst. Akcie jsou tak i nadále vnímány jako aktivum s dlouhodobě nejvyšším výnosovým potenciálem, které v kombinaci s alternativními investicemi (nemovitosti, zlato, private equity) s nízkou návazností na vývoj standardních trhů představují žádoucí diverzifikované portfolio pro dlouhodobě atraktivní a zároveň bezpečné zhodnocení.