Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 10. 2021

Komentář k trhům 2021-3Q


Vývoj na trzích

Světový ekonomický růst ve 3. čtvrtletí zpomalil, což představuje přirozenou a očekávanou fázi oživení. Americký prezident Biden ztrácí popularitu rychleji, než je u nových amerických prezidentů obvyklé, k čemuž přispěl i srpnový rozpačitý odchod spojeneckých vojsk z Afganistánu. Vážné zprávy přicházely z Číny, kde se developerský obr Evergrande ocitl ve finančních potížích a hrozí mu krach. Navíc na čínskou ekonomiku dolehly energetické problémy v důsledku zvýšené poptávky, napjatých dodávek uhlí a ekologických ambicí.

Růst světových akciových trhů zvolnil. Při zvýšené volatilitě jsme zaznamenali několik korekcí, tu nejvýraznější koncem září. Úspěšnější byly opět americké a evropské akcie, když rozvíjejícím trhům se již od začátku roku nedaří držet krok s vyspělým světem. Ceny dluhopisů na světových trzích po mírném posílení v červenci opět nabraly klesající trend, když zásadní roli hrály vývoj inflačních očekávání a průběžné komentáře centrálních bank.

V americké ekonomice hrálo klíčovou roli téma, kdy a v jaké míře začne Fed tlumit kvantitativní uvolňování. To dokresluje i vývoj výnosů amerických desetiletých státních dluhopisů, které v červenci zastavily pokles a po signálech Fedu o možném utažení politiky do konce roku vystoupaly zpět na úroveň ze začátku léta. V souladu s vývojem na trzích amerických dluhopisů mírně posiloval americký dolar. Přestože silnější dolar obvykle neprospívá zlatu, to si víceméně podrželo svoji hodnotu. Zvýšenou volatilitu ceny zlata dokládá mimo jiného několikadenní dočasný propad ceny na začátku srpna, který způsobila zpráva o příznivém vývoji americké zaměstnanosti. Z hlediska optimálního portfolia zlato nadále zůstává důležitou diversifikační složkou a tlumí dopady případných korekcí v jiných segmentech trhu.

Výhled

Konec roku slibuje pokračování ekonomického oživení mírnějším tempem, nicméně přináší investorům i náměty k přemýšlení a důvody k opatrnosti. Nejistý zůstává zejména vývoj inflace a s ním spojené obavy, zda centrální banky dokáží správně načasovat ústup od uvolněné monetární politiky. Ten bude nutný k tlumení inflace, na druhou stranu může necitlivý postup přibrzdit ekonomické oživení. Vlády rovněž budou muset dříve či později korigovat štědré fiskální stimuly a věnovat více pozornosti konsolidaci státních dluhů. V neposlední řadě budou jako rizikový faktor nadále vnímány nové mutace Covid-19, a to zejména pro rozvíjející se země, kde je opožděný proces očkování.

V období do konce roku proto vnímáme jak rizika, tak příležitosti. Příznivou výkonnost by si měly zachovat akciové trhy, nelze ovšem vyloučit dočasné korekce. Nadále považujeme širokou diversifikaci kvalitních aktiv za klíčový princip, který zvyšuje imunitu portfolia vůči nečekaným událostem na trhu. Budeme pokračovat v intenzivním vyhledávání a analýze investičních příležitostí, což umožní při případných výkyvech na trzích dále optimalizovat strukturu portfolia z hlediska hlavního cíle, kterým je stabilní dlouhodobý výnos.