Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

15. 7. 2023

Komentář k trhům 2023-2Q


Vývoj na trzích

K zásadnímu překvapení ve 2. čtvrtletí nedošlo. Inflace klesá a perioda zvyšování úrokových sazeb podle všeho spěje ke konci. Americký Fed na červnovém zasedání poprvé od začátku minulého roku nezvýšil úrokové sazby. Inflační vlna v Evropě je zpožděná kvůli silnému dopadu energetické krize. Nicméně i evropská ECB zpomalila růst úrokových sazeb, v květnu i červnu je zvedla pouze o 25bp.

Globální akciový index MSCI ACWI ve 2. čtvrtletí zhodnotil o 5,6 % a to především díky americkým technologickým akciím. Obecně se dařilo růstovým akciím, jejich globální index MSCI ACWI Growth posílil od začátku roku již o 23,6 %.

Dluhopisy nepotvrdily růst ze začátku roku. Světový dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ve 2. čtvrtletí ztratil 1,5 %. Investoři jsou citliví na kroky centrálních bank a netrpělivě čekají na potvrzení obratu směrem k nižším úrokovým sazbám.

Americký dolar přes výkyvy zůstává na slabší úrovni kolem 1,09 dolarů za euro. Zlato sice během čtvrtletí oslabilo o 2,5 %, jeho cena se přesto stále pohybuje v blízkosti historického maxima.

Výhled

Inflace v klíčových ekonomikách by měla nadále zpomalovat a úrokový cyklus dosáhnout vrcholu. To jsou příznivé podmínky pro akciové i dluhopisové trhy. Americký akciový trh nyní táhnou především velké firmy jako Apple, Microsoft, NVIDIA a další technologické firmy s vysokou kapitalizací. Jedním z hlavních trendů je vzestup využití umělé inteligence (AI), z něhož by měli těžit výrobci čipů, grafických karet a zejména firmy, které disponují rozsáhlými soubory dat. Naproti tomu evropské akcie jsou relativně levné a dříve nebo později by měly napravit současné zaostávání za americkými trhy. Pro rozvíjející se trhy jsou důležitým faktorem vyhlídky čínské ekonomiky, kde optimismus ze začátku roku postupně ochladl. Analytici zjevně přecenili efekt znovuotevření čínské ekonomiky po pandemii.

Hlavním rizikem zůstává válka na Ukrajině. Dále rozvoj protekcionismu a další geopolitická fragmentace. Ta bude ovlivňovat zvýšené výdaje do infrastruktury, obrany, robotiky kyberbezpečnosti apod.

Doba je příznivá pro posilování rizikových aktiv v portfoliích. Zároveň je vhodné udržovat širokou diverzifikaci prostřednictvím alternativních investic. Ty zajišťují odolnost portfolia vůči různým scénářům budoucího vývoje.